Gözünüze ve Güneş Gözlüklerinize Dikkat…

Bulunduğumuz coğrafyanın yurdumuza sunduğu nimetlerden biri de her mevsimi tam anlamıyla yaşayabilmemizdir. Pırıl pırıl güneşli ve berrak havasıyla Türkiye’nin yaşanacak en güzel ülkelerden biri olması tüm dünyanın imrendiği bir zenginliktir.

Aydınlık ve güneşli ortamların mutluluğu arttırdığı bilinmektedir. Ancak açık havanın ve Güneş’in birçok yararı yanında zararlı ültraviyole ışınlarını barındırdığını göz ardı etmemeliyiz. Göz hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Zeki BÜYÜKYILDIZ Güneş’ten Dünya’ya yayılan ültraviyole ışınlarından korunmak için, yaz aylarında güneş gözlüğü kullanmanın şart olduğunu belirtiyor. Doç. Dr. BÜYÜKYILDIZ, yaptığı açıklamada, ozon tabakasının delinmesiyle yeryüzünün kısa dalga boylu ışınlara maruz kaldığını, ültraviyole ve kısa dalga boylu ışınların gözde katarakt ve görme merkezinde makula dejeneresansı adı verilen, görmeyi oldukça bozan hasarlara yol açabileceğini belirtiyor.

Katarakt ve görme merkezi ( makula ) sorunları yaşam kalitesini bozan oldukça ciddi hastalıklardır. Kataraktın tedavisi bilindiği gibi ameliyattır diyen BÜYÜKYILDIZ, “makula dejeneresansında ise göz anjiyografisi, gerekirse lazer tedavisi uygulanmaktadır. Ancak bazı türlerinde ise tedavi imkanı ne yazık ki yoktu” diyor.

Ozon tabakası yer yüzünden yaklaşık 48 km yüksektedir. Kuzey yarım kürede atmosfere yayılan zararlı gazların etkisiyle her on yılda bir ozon tabakası % 3-6 oranında incelmektedir. Ozon tabakasındaki % 1’lik incelme UV-B geçişini % 1 artırır. Yeryüzüne UV-A ve UV-B ışınları ulaşır. Bu ışınlar vücudumuza yararlı etkileri yanında fazla miktarda maruz kalındığında zararlı etkilere yol açarlar. Kuzey yarım kürede bulunan Türkiye gibi, güneşli ülkelerde bu zararlı etkilerden korunmak oldukça önemlidir.

Katarakt ve makula hastalıkları yanında gözlerde ortaya çıkacak diğer rahatsızlıklar da oldukça önemli sorunlar yaratabilirler. Ültraviyole etkisiyle gözlerde aynı oksijen kaynağına gözlüksüz bakan kişilerdeki yanma, batma, sulanma, ışıktan aşırı rahatsızlık, göz kapaklarını açmakta zorluk gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Ayrıca pterijyum veya kuş kanadı olarak bilinen gözün iç kısmında göz bebeğine doğru et yürümesi hastalığının güneşli ve karlı bölgelerde yaşayan insanlarda daha sık rastlandığı bilinmektedir.

 Doç. Dr. BÜYÜKYILDIZ; “Bütün bu nedenlerden dolayı bol güneşli yaz aylarında güneş ışınlarından yeterince yararlanmalı, ancak uzun süre güneşe maruz kalınmamalıdır. Gözlerimizi Güneş’in zararlı etkilerinden korumak amacıyla güneşli havalarda, ışıktan rahatsız olmasak dahi, Güneş gözlüğü kullanmalıyız. Güneş gözlüklerini seçerken özellikle kaliteli camları seçmeliyiz ve ültraviyoleden koruyup korumadığına dikkat etmeliyiz. Sadece renkli camlar ışığı süzseler bile ültraviyoleyi tam olarak süzemeyebilmektedir.

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için kullanılması gereken güneş gözlüklerinin bir kısmı renklerinin etkisiyle ültraviyoleyi süzmektedir. Diğer yandan güneş gözlüklerinin camları imal edilirken içerisine ültraviyole emici bir madde olan benzotriazol katılmaktadır. Bunun yanında özellikle turuncu renkli camlar ültraviyole süzen madde içermese dahi ültraviyoleyi en iyi süzen renkli camlardır.

Gözü bozuk olup numaralı gözlük takmak veya kontakt lens kullanmak zorunda olanlar da özellikle yaz aylarında gözlük ve lens seçiminde ültraviyoleyi süzen türleri tercih etmelidirler. Çünkü, renksiz camlar ve kontakt lensler de uzun yıllardır ültraviyole emici madde katılarak
üretilebilmektedir.

İnsan vücudundaki en önemli organlardan biri olan gözün kıymetinin bilinmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Zeki BÜYÜKYILDIZ, basit güneş gözlüklerinin de göz sağlığını önemli ölçüde tehdit ettiğini, hatta bu gözlüklerin renkli camların etkisiyle göz bebeğinin fazla büyümesine neden olduğu için ültraviyole ışınlarını direkt göze verdiğini, mor ötesi bu ışınlarla körlüğe kadar ilerleyebilen hastalıklara yol açtığını söyledi.

 

https://www.kurumsalhaberler.com 19.06.2006

 

https://www.izafet.net/threads/gozunuze-ve-gunes-gozluklerinize-dikkat.14591/

MUAYENE ADRESİ DEĞİŞİKLİĞİ DUYURUSUDUR

PROF.DR. H.ZEKİ BÜYÜKYILDIZ,

SAKARYA ÖZEL ADATIP HASTANESİNDE

HASTA KABULÜNE BAŞLAMIŞTIR.


ÖZEL ADATIP HASTANESİ

İstiklal Mahallesi Şehit Mehmet Karabaşoğlu Caddesi No:67
(Kazımpaşa yolu üzeri) Serdivan / SAKARYA

Tel. : 0 264 888 1 999
Tel. : 0 264 211 16 00
Faks : 0 264 211 16 61

https://www.adatiphastanesi.com/sakarya/

 

This will close in 65 seconds